Sini-valged sokid.
Alustasin oma esimeste kirimustriga sokkidega.
Lõng raasiku 8/2 valge ja sinine . Vardad nr 1,5. Silmi 64 (vardal 16).
Muster Halliste kihelkonnast. Mustrikord 12 silma.
Alustasin nagu alati varbast. Ninaosa tegin sinisega, siis ühe valge-sini-triibu vahele, ja alustasin mustriga:
Enne kanda kasvatasin veel 4 silma juurde, seega 68.
Nüüd, kus sokid juba praktiliselt valmis, näen, kui palju tuleks järgmiste sokkide puhul teisiti teha.
Esiteks oli silmade arv selgelt liiga väike - sokid jäid veidi kitsaks, eriti on seda tunda kanna juures. See silmade arv oleks ehk sobinud ühevärvilise soki puhul, mul aga on ju kahevärviline.
Teiseks, nii väikese mustrikorra juures (12 silma) oleks kindlasti pidanud arvestama mustriga ja valima silmade arvuks sellise, mis ei poolitaks mustrit. Praegu jäi see vahekoht inetu. Kolmandaks, kirisoki puhul tundus siiski varbast alustamine kuidagi vale. Miks, ei oskagi öelda, tundus kuidagi liiga "moodne". Neljandaks, labaosas ei peaks tegema mustrit kogu ringil, vaid ainult peal. Jala talla alla leiutaks midagi muud. Viimase osas ma pole 100% kindel, võimalik, et teen nüüd teistmoodi ja avastan, et ikka esimene variant oli parem...
Proovisin selle soki puhul teha sooniku asemel serva nn vitsarea - nagu meie rahvuslikel vanadel sokkidel on. Aga mina ei saa aru, mismoodi see siis olema peaks, sest antud juhul jäi äär väga lai ja ümber sääre lotendama, nagu kummik. Pildil seda väga näha ei ole. See-eest on päris hästi näha, kuidas sokk kanna kohalt "kisub".
Tehtud vigu üritan siis parandada uute sokkide juures. Kuna mulle see muster väga istub, valin uuesti sama. Silmade arvuks tuleb 72, mis jagub nii 12-ga kui ka 4-ga, seega 18 silma vardal. Alustasin seekord säärest. Kannale valisin kindakirjade raamatust nn pöidlakirja. Sama tuleb ka talla alla. Hea meelega teeks muidu talla ühevärvilise, st sinise, aga siis peaks valget lõnga kogu talla ulatuses kaasa vedama, ja see mulle ei meeldi.
Säärest alustada oli tõesti kuidagi meeldivam (kuigi tavalise, ühevärvilise soki puhul meeldib mulle muidu varbast alustada). Tundsin, et nii on kuidagi õigem ja olen õigel teel.
Nüüd, kus sokid on valmis, siiski paar viga. Esiteks, kannalakk tuli liiga pikk, seega on kogu kand liiga pikk ja suur, tuleb kohendada, et sokk ilusti jalas püsiks. Teiseks kipub aga sokk jala kõige jämedama koha juures pealt ikkagi natuke kiskuma. Muidu tundus 72 silma minu jalale sobiv, aga mida selle kitsaskohaga peale hakata, ei tea. Kirisokke tegin esimest korda. Varem olen kudunud jämedamate varrastega. Ühevärvilised sokid on tavaliselt ka piisavalt venivad ja võtavad jala kuju. Kirisokk aga venimisele väga aldis pole. Pean selle üle veel natuke mõtlema. Hakkan uusi sokke kavandama.

Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar